Stávka a plynové pouliční lampy

7. 11. 2019 6:52:47
Je podzim a odboráři jako každoročně vylézají z děr aby na sebe upozornili , že jsou. Jedním z hlavních poznávacích znaků odborářů je – že mají málo – peněz.

Málo peněz ve mzdě, jinak na svůj provoz peněz mají až až a to i z důvodu toho, že po revoluci „zrekvírovali“ po ROH (pro mladší Revolučním Odborovém Hnutí) – co šlo. Odbory jako takové u nás vznikly zejména z iniciativy Tomáše a Jana Antonína Bati po zkušenostech s odbory v USA. Už za života však prozřeli, že import myšlenky odborů byl jedním z nepovedených , jelikož se sami stali oběťmi vykořisťování ze strany odborářů,kdy finále sehráli tito při znárodnění po válce. Odbory přežily i protektorát a k plné prostoduchosti a chtíči se rozvinuly po roce 1989, kdy pojem „svobody“ se vtělil do všeho co vyhovuje těm, kteří mnohdy nic nedokázali a přesto mají na myšlení lidí vliv. Je to taková obsluha elektronické tužky v ruce „experta“ sportovního přenosu, který sděluje fandům co by on dělal, kdyby na to měl.

Odbory v současné době jsou zejména vyjednavači výše mzdy bez toho aby se staraly o způsob hodnoty mzdu přinášející. Píši „zejména“ z důvodu toho, že ve Škodě Auto, kde dosáhly toho, že průměrná mzda je cca 51 tis. je výsledkem pak nynější aktivita odborů v tom směru, že chtějí i stávkovat za to, že koncern se rozhodl stěhovat výrobu z důvodu celkové výše nákladů do jiné země. Zde je patrno, kam vede tlak odborů na výši mzdy.

Pravda v dnešním nejviditelnějším příkladě stávky školských odborů nejde přestěhovat školství jako takové jinam.I když jak se říká - za peníze v Praze dům...Ovšem podstata je podobná. Učitelé chtějí víc, ovšem chtějí více od státu. Kde bere peníze stát ? Od daňových poplatníků. Je učitele daňovým poplatníkem ? Jistě , že ano. Ergo kladívko.... chce takto peníze i od sebe. V jiném blogu dříve jsem psal o nesmyslnosti sporu o 2% v pohyblivé složce mzdy. I dnes, když jsem vezl dceru do školy (kde stávka nebyla – díky), jsem ji ve 12 letech myslím dostatečně vysvětlil podstatu , jelikož sama použila slova odměna a motivace než vystoupila. A tak jsem se i oklikou dozvěděl, že fyzikář by obstál. O obsah sporu stávkujících učitelských odboru mi dnes však nejde.

Jde mi o to zasadit pojem stávka do současnosti a ukázat na její nesmyslnost. Stávkovalo se už před Kristem, ovšem organizované „odborářské“ stávky se na svět dostaly s průmyslovou revolucí – tedy v 18 století. Vysvětlovat si pojem stávka myslím není třeba. Ovšem co je třeba si uvědomit je to, že to byla doba, kdy zdravotnictví jistě nebylo placeno, sociálka neexistovala, daň z přidané hodnoty „dala světu“ až Francie v roce 1954. Na jistou formu daně z příjmu si Evropa zvykala opět z dílny dalšího „frantika“ Napoleona, který takto financoval svá tažení. Takže jediným výmyslem, který bylo třeba hradit s daní té doby byla bezplatná školní docházka. Tím chci sdělit, že pocit nedocenění práce dělníka v začátku kapitalismu mohl být oprávněný, když musel všechno pořídit, jelikož se o většinu svého přijmu se státem dělit nemusel, tak jak je tomu nyní, ve formě daní.Takže stávka měla takový oboustraně výchovný charakter.

Současný stav, kdy všechno máme zaručeno kdejakým zákonem s oporou v ústavách a zejména podbízivostí politiků mi připadne stávka jako něco rozmazleného, rozmarného a hlavně nerozumného.Jistě stávka k žádné výchově nepřispěje: Ve stávce proti přemístění určení daní je výsledkem jedno - daň vyšší nebo daň nová.

Mám za to, že kdo je placen z daní a je zaměstnancem státu nemá mít právo na stávku. Tedy k soudcům, policistům a vojákům, kteří to dnes již tak mají, by měli přibýt další... učitelé, hasiči, úředníci na všech úrovních, učitelé ve státním školství a jistě mnozí další. Když si dáte do vyhledávače slovo „odbory“ tak se budete divit, kdo všechno je schopen se sdružovat. Není se co divit, když na konci snažení jsou jen peníze – ty lidi rádi.

Baťové přivezli odbory s americkou myšlenkou zejména větší produktivity a rovnováhy mezi produktivitou a odměnou. Rovnováha je tím co je potřeba vždy sledovat mezi vkladem a odměnou (snad mimo loterie). Jak jsem psal už za života pochopili, že pochybili.

Já vnímám stávku - stávku za peníze od státu, zvláště v dnešní době jako nepochopení fungování celku. Jako jistou formu stávky bych já podpořil Volby – tam je dobré vyjádřit svou vůli a být agresivní. Ovšem kdo myslí při Volbách na daně, když stěžejní myšlenkou vítězů bývá – sleva ....

Stávka pro mne patří zavřít do historie, tak jako tam patří přibližně stejně starý vynález – plynové pouliční lampy. Ty taky se ukázali jako nepraktické a taky sem tam „buchly“ stejně jak „správci“ stávek – odbory na podzim.

Je z toho cesta ven, to mi věřte, ale o tom zase příště.

Pěkné dny Oto Kaděrka

Autor: Oto Kaděrka | čtvrtek 7.11.2019 6:52 | karma článku: 15.18 | přečteno: 305x

Další články blogera

Oto Kaděrka

Kdo lže i krade

Toto sousloví jistě všichni známe a neznám nikoho, kdo by se s ním životě nějak nepotýkal. Kdo říká, že ne - tak co ? Lže

8.11.2019 v 12:08 | Karma článku: 18.15 | Přečteno: 386 | Diskuse

Oto Kaděrka

Maturita z matematiky a pivní skauti … možno volajaké takové absurdné…

Za měsíc bude Mikuláš, ale čertovská nadílka z dílny politiků jako by svátky neznala a hrne na nás jedno překvapení za druhým.

4.11.2019 v 19:58 | Karma článku: 19.85 | Přečteno: 436 | Diskuse

Oto Kaděrka

Rozumí prostý občan slovům sleva a zdarma správně ?

Na levém břehu Vltavy se hádá 200 venkoncem nepraktických lidí – politiků nad zcela praktickými věcmi, které jdou spočítat a kdyby nebyly politické tak by na ně stačil selský rozum. Dnes je to o výši daní na další období.

30.10.2019 v 12:03 | Karma článku: 41.05 | Přečteno: 4589 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Trizuljak

Komunisté se škaredě spletli i s tou svojí ''bezbožeckou pětiletkou''

Cílem takzvané bezbožecké pětiletky 1932-37 mělo být úplné vymýcení křesťanství z Ruska. Tomuto zvrácenému záměru předcházela Leninova krvelačnost od počátků, odkdy se chopil moci.

13.11.2019 v 21:19 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 243 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K výroku Soudního dvora EU o označování produktů

Jistě to nebyl záměr, ale pouhá náhoda, leč je to příznačné. Zatímco Izrael je zasypáván raketami teroristů (do 13/11 večer jich bylo evidováno 360), Soudní dvůr EU řeší označování výrobků.

13.11.2019 v 21:10 | Karma článku: 20.32 | Přečteno: 273 | Diskuse

Tomáš Gayer

Nejsme jako oni ! - drobná poznámka ( k 17. listopadu 1989) č. 3

Námětem k tomuto středečnímu večernímu blogu jsou události kolem 17. listopadu před 30 lety, které si v těchto dnech připomínáme ....

13.11.2019 v 19:25 | Karma článku: 18.16 | Přečteno: 310 | Diskuse

Jiří Klabal

Příběh z gulagu aneb Jak vytěsnit zlo ze svého svědomí

Víceméně náhodou jsem narazil na besedu s bezmála devadesátiletou dámou, která sálu plnému mladých lidí poutavě přednášela o devatenácti letech strávených v sovětských nápravně pracovních táborech.

13.11.2019 v 18:00 | Karma článku: 17.78 | Přečteno: 416 | Diskuse

Karel Trčálek

I mezi agenty StB se našli slušní lidé

Slušní lidé se najdou všude. Nebo snad chcete říct, že třeba takový Jarek Nohavica či Andrej Babiš nejsou slušní lidé?

13.11.2019 v 17:28 | Karma článku: 14.82 | Přečteno: 509 | Diskuse
Počet článků 210 Celková karma 21.69 Průměrná čtenost 1346

už spíše starší (56) olomoučák , který poznal, že není lehké zůstat svůj :-)

Najdete na iDNES.cz